Haber

G7 ülkeleri Ukrayna’yı desteklemeye devam edecek

ABD, Kanada, Fransa, İtalya, Japonya, İngiltere ve Almanya’dan oluşan G7 ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı bir kez daha kınadı ve savaş ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini açıkladı.

G7 Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yapılan açıklamada Belarus’a çağrı yapılarak Rusya’nın topraklarını kullanmasına izin verilmemesi istendi.

Açıklamada, Rusya’nın başlattığı savaşa Beyaz Rusya’nın daha doğrudan müdahil olması halinde bunun Belarus yönetimine maliyetinin büyük olacağı belirtildi.

G7 ülkelerinin, daha fazla can kurtarmak için Ukrayna’nın acil askeri ve savunma teçhizatı, özellikle hava savunma ihtiyacının karşılanması için çabalarını artırma taahhüdünde bulundukları vurgulandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelensky’nin adil ve kalıcı bir barışı teşvik etme çabalarını memnuniyetle karşılayan G7 üyeleri, Rusya’yı saldırılarını durdurmaya ve kuvvetlerini Ukrayna’nın tüm topraklarından tamamen ve koşulsuz olarak çekmeye davet etti.

Taliban yönetiminin Afganistan’da kız öğrencilerin üniversite eğitimini askıya alma kararına tepki gösteren G7 Dışişleri Bakanları, Afganistan’da kadın ve kız çocuklarının insan haklarından ve temel özgürlüklerinden yararlanmalarına yönelik sert kısıtlamaları şiddetle kınadılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu