Haber

Milletvekillerine 5 liralık madeni para dağıtıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan 5 liralık madeni paralar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerine dağıtıldı.

ANKA’nın haberine göre, TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun’un talimatıyla özel kutuda dağıtılan yeni 5 liralık banknotların Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel olduğu kaydedildi. Üzerinde “Tedavül hatıra parası” yazan kutuda 5 liraya ilişkin bilgiler de yer alıyor. 5 liranın ağırlığının 8,25 gram, çapının ise 28,15 mm olduğu belirtilen kutuda, ön ve arka özellikleriyle ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Ön yüz: Dış halkada sekiz köşeli Selçuklu yıldızı motifi kullanılarak ve bu motifin dış konturunun tekrarı ile derinlik eklenmiştir. Halka ile göbeğin birleşim noktasında ay ve yıldız bulunmaktadır. Ortada; Türkiye Yüzyıl logosunu içermektedir. Bunun solunda ‘5’ rakamı, altta ‘TÜRK LİRASI’ yazısı ve altında ‘2023’ yazısı bulunmaktadır.

Arka yüz: Atatürk kabartması, altta; Cumhuriyetin 100. yılı logosu ve çevresinde ‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ yazısı.” (HABER MERKEZİ)

habertefenni.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu