Haber

Mısır Dışişleri Bakanı Shukri’nin yıllar sonra Suriye’ye ilk ziyareti

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, 2011’den bu yana bakanlar düzeyinde Suriye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi.

Bu, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Mısır’dan Şam’a dışişleri bakanlığı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaretti. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Suriye’ye ziyarette bulundu. Şükrü, Şam Uluslararası Havalimanı’nda Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad tarafından karşılandı. Rejime ilişkin resmi haber ajansından yapılan açıklamada, Şükrü’nün Mikdad ile havaalanında görüşmesinin ardından Suriye lideri Beşar Esad tarafından kabul edildiği belirtildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Şükrü’nün deprem nedeniyle Suriye ve Türkiye’ye dayanışma mesajı iletmek üzere bir ziyarette bulunacağı ifade edildi.

Shukri ve Mikdad en son 2021’de New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu sırasında bir araya geldi. Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi, yıkıcı depremlerin ardından 7 Şubat’ta Beşar Esad ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Arap Birliği, rejimin göstericilere yönelik saldırılarının ardından 2011 yılında Suriye’nin üyeliğini askıya almıştı. – ŞAM

haberbesiri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu