Haber

Rusya-Çin Forumu “Rostki”de İki Ülke Arasındaki Pratik İşbirliği Vurgulandı

MOSKOVA, 10 Eylül (Xinhua) — İlk Rus-Çin forumu ‘Rostki’, Rusya Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da düzenlendi. Katılımcılar forumda Çin ile Rusya arasındaki pratik işbirliğini güçlendirmenin yollarını tartıştılar.

İki gün süren forumda katılımcılar, mühendislik, ulaştırma, turizm, kültür ve sağlık gibi çeşitli alanlarda iş birliğine yönelik diyalogların yanı sıra metal işleme, kaynak ve otomotiv sektörüne ilişkin sergileri de ziyaret etti.

20’den fazla ülkeden 5.000’in üzerinde temsilcinin katıldığı etkinliğe, forum boyunca çeşitli kültürel etkileşim etkinlikleri ve tanıtım faaliyetleri düzenlendi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, genel kurulda yaptığı konuşmada, Rusya-Çin ekonomik ve ticari iş birliğinin son yıllarda istikrarlı bir şekilde geliştiğini söyledi.

Reshetnikov, birçok Rus şirketinin Çin’den gelen tedarikçilere yöneldiğini, onları kendi üretim zincirlerine entegre ettiğini, aynı zamanda kendilerini Çinli şirketlerin üretim zincirlerine entegre ettiklerini, bunun da ticaretin daha da büyümesi için büyük bir potansiyel yarattığını belirtti.

Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnikhanov, forumda yaptığı konuşmada, Rusya ve Çin’in yerel iş birliği yapma ve bölgesel ticareti güçlendirme konusunda daha fazla fırsata sahip olduğunu belirterek, M12 Moskova-Kazan otoyolunun 2012 yılında trafiğe açılmasının planlandığını söyledi. Üretim ve Yol Girişimi kapsamında bu yılın sonunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu