Haber

Rusya’nın finansal hizmetler sektörüne yönelik yeni ABD yaptırımları

ABD Hazine Bakanlığı, Vladimir Potanin ve sahibi olduğu Rusya merkezli ticari banka Rosbank’ın da aralarında bulunduğu Rusya’nın finansal hizmetler sektörüyle bağlantılı 40’tan fazla kişi ve 18 kurumun yaptırım listesine alındığını duyurdu.

ABD, Rusya’ya yeni yaptırımlar açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi’nin (OFAC) Rusya’nın finansal hizmetler sektörüyle bağlantılı 40’tan fazla kişi ve 18 kuruluşu yaptırım listesine aldığı belirtildi. Yaptırımlar listesinde Rusya’nın en zenginlerinden oligark Vladimir Potanin ile bu yılın başlarında satın aldığı Rusya merkezli ticari banka Rosbank’ın da yer aldığı belirtildi. Açıklamada, bu yaptırımların Rus hükümetinin Ukrayna’ya karşı yürüttüğü acımasız savaşı finanse etme kabiliyetini daha da sınırladığı kaydedildi.

Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian E. Nelson yaptığı açıklamada, “Büyük Rus bankalarına yaptırımlar uygulayarak Rusya’yı küresel piyasalardan izole etmeye devam ediyoruz. uluslararası ortaklarımız, Putin rejiminin Ukrayna’ya karşı korkunç eylemidir.” “Savaşı finanse etme kabiliyetini daha da engelleyecektir” dedi. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu