Ekonomi

Ipsos raporu: Türkiye 29 ülke arasında sonuncu sırada

Ipsos (Pazarlama ve Araştırma Küresel Uzmanı), Ekim 2023’te 29 ülkede Online Panel sistemiyle gerçekleştirilen ekonomik beklentiler araştırmasının bulgularını derledi.

Araştırmaya göre katılımcılar hane halkı gelirinin ve satın alma gücünün önemli ölçüde azaldığını belirtirken, fiyatlardaki artış nedeniyle “hane halkı gelirimiz azaldı” diyenlerin oranında da artış olduğu gözlendi. Araştırmaya göre ülkenin en büyük sorunu ekonomiydi.

Ipsos’un araştırmasına göre Türkiye, tüketici güven endeksinde 29 ülke arasında sonuncu sırada yer aldı. Açıklanan verilere göre Türkiye’de tüketici güven endeksi eylül ayına göre yüzde 2,5 artarak yüzde 34,5’e ulaştı. 29 ülkenin ortalama tüketici güven endeksi ise yüzde 47,2.

Araştırmaya göre Türkiye enflasyon açısından 29 ülke arasında 5’inci sırada yer aldı.

EN DEĞERLİ SORUN EKONOMİ

“Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” Soruya katılımcıların yüzde 87’si “ekonomi” yanıtını verirken, yüzde 5’i “göçmen” yanıtını verdi.

Türkiye ekonomisinden duyulan memnuniyet konusunda katılımcıların yüzde 76’sı “kötü”, yüzde 18’i “ne iyi ne de kötü”, yüzde 3’ü ise “iyi” dedi.

Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilere bakıldığında katılımcıların yüzde 73’ü enflasyonun artacağını, yüzde 16’sı aynı kalacağını, yüzde 11’i ise düşeceğini belirtti.

KATILIMCILAR: SATIN ALMA GÜCÜ AZALDI

“Bu yılın geri kalan aylarında işsizliğin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” Soruya katılımcıların yüzde 67’si artacağını, yüzde 20’si aynı kalacağını, yüzde 13’ü ise azalacağını söyledi.

“Son 12 ayı düşündüğünüzde hane gelirinizle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi durumunuzu en iyi şekilde açıklıyor?” Soruya katılımcıların yüzde 52’si “hane gelirim azaldı”, yüzde 34’ü “çok fazla değişmedi”, yüzde 11’i ise “hane gelirimiz arttı” yanıtını verdi.

“Geçen ayı düşündüğünüzde, aşağıdaki ifadelerden hangisi satın alma gücünüzü en iyi şekilde tanımlıyor?” Katılımcıların yüzde 76’sı “satın alma gücüm azaldı”, yüzde 17’si “satın alma gücüm değişmedi”, yüzde 4’ü ise “satın alma gücüm arttı” yanıtını verdi. (HABER MERKEZİ)

habercal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu